Domena i hosting

Każda strona internetowa dla swego poprawnego działania potrzebuje domeny, adresu pod którym będzie dostępna oraz serwera, hostingu na którym zostaną zapisane dane jakie zawiera. Nie ma obowiązku łączenia domeny z hostingiem, usługi te są niezależne, chociaż przyjęło się iż domena i hosting są usługą pakietową. Często hostingodawcy oferują w ramach usługi wykupienia hostingu darmową domenę, niemniej należy pamiętać, iż wiele domen, w zależności od wybranego adresu jest dostępna za złotówkę lub za zero złotych dokonując ich rejestracji bez usługi hostingowej. Od strony technicznej powiązanie domeny z hostingiem nie jest trudne, zatem nie ma powodu do obaw, iż sobie nie poradzimy w sytuacji kiedy domenę już posiadamy i dokonujemy zakupu wyłącznie usługi hostingu.

Domena i hosting – płatne czy darmowe

Zarówno domeny, subdomeny jak i hosting dostępne są w wersji odpłatnej  jak i udostępniane na określonych warunkach za darmo. Niestety bezpłatne usługi mają sporo wad, jak chociażby awaryjność, słaba ochrona, czy reklamy. Z uwagi na fakt iż domeny dostępne są z pełną rejestracją, w pełni samodzielne za złotówkę, nie jest warto oszczędzać. Wyjątkiem są subdomeny, które są wartościowe z uwagi na charakter świadczonych usług, oferty sprzedażowej, jak chociażby w branży turystycznej o wiele bardziej wartościową domeną jest nazwapensjonatu.noclegi.pl niżeli nazwahotelu.pl. Subdomena wówczas korzysta z pozycji i marki domeny głównej.

Takich przypadków jest jednak stosunkowo niewiele. Samodzielna domena da pełną niezależność. Nie musimy się obawiać, że pewnego dnia domena główna zniknie, przestanie działać a nasza witryna razem z nią. Podobnie jest z hostingiem. Odpłatna usługa zwykle nie jest kosztowna, przynajmniej na początku. Pierwszy rok hostingu potrafi kosztować złotówkę. W zależności od wyboru pakietu i rodzaju umowy, czasu jej trwania może okazać się że nie tylko pierwszy rok będzie korzystny cenowo, ale i kolejne.

hosting i domena

Szeroki wybór

Tak wśród domen jest w czym wybierać, tak i pośród firm oferujących usługi hostingowe mamy spory wybór. Wybór dotyczy nie tylko ceny ale przede wszystkim pakietu usług. Jeśli chodzi o domeny cena zależna jest od atrakcyjności adresu, jak i tego czy wybieramy domenę krajową, międzynarodową, regionalną itd. Im popularniejszy adres tym domen mniej dostępnych a ich cena jest wyższa. Czasem w ogóle na dane słowo, zwrot, wyrażenie nie ma dostępnych żadnych domen z rynku pierwotnego. Rynek wtóry domen jest zdecydowanie droższy, ale realny. Niestety bywają i takie adresy, które są zajęte w wielu kombinacjach. Chcąc taką domenę kupić musimy zmodyfikować planowany adres pod te domeny które są aktualnie wolne.

W przypadku hostingu nie musimy obawiać się, iż wybrana opcja okaże się niedostępna. Problemem w wyborze jest różnorodność usług. Firmy hostingowe starają się tworzyć jak najbardziej optymalne i jednocześnie atrakcyjne pakiety usług hostingowych. Z myślą o drobnych webmasterach oferowane są pakiety podstawowe, idealne na stworzenie firmowej wizytówki, sklepu online, czy bloga. W zależności od ceny pakiety usług są mniej lub bardziej rozbudowane. W wielu firmach można usługi rozszerzyć wnosząc opłatę dodatkową. Również czas trwania umowy bywa różny i mocno skorelowany z ceną promocyjną lub zakresem usług. Nie jest wcale łatwo wybrać najkorzystniejszą ofertę. Jeśli pasują nam dwa, trzy warunki oferty to może nam kolejny nie odpowiadać. Zaś w innym wariancie coś innego może być nam zbyteczne.

Optymalne rozwiązania

Wybór domeny i hostingu nie powinien być przypadkowy, na próbę. Decydując się na dany adres www musimy być przekonani iż jest on właściwy. W przypadku hostingu o wiele łatwiej jest zmienić hostingodawcę w razie niezadowolenia z usługi dotychczasowego dostawcy usług serwerowych. Mimo to migracja pomiędzy serwerami obciążona jest ryzykiem i dobrze jest jej uniknąć. Tym samym kiedy wybieramy domenę i hosting należy rozważyć wszystkie wady i zalety danego rozwiązania. A tym samym zdecydować się na najbardziej optymalne.