Domena a strona internetowa – różnice

Strona internetowa to aktualnie standard w biznesie i nie tylko. Czym jednak jest strona www? Jeśli chodzi o szczegóły pojęcia nie jest to już oczywiste. Planując stworzenie strony internetowej należy zapoznać się z co najmniej trzema podstawowymi pojęciami. Należą do nich domena, hosting i strona internetowa. Ta ostatnia to pojęcie najszersze, bowiem bez domeny i hostingu nie będzie spełniać swej funkcji. W dzisiejszym artykule poruszymy temat domena a strona internetowa. 

Adres strony internetowej

Częścią składową strony internetowej jest domena. To nic innego jak adres internetowy, pod którym strona www będzie znajdowana i dostępna w sieci. Może być również pozycjonowana w wyszukiwarkach internetowych. Domena składa się z nazwy zasadniczej oraz końcówki lokalnej jak katowice.pl lub regionalnej jak slask.pl; bądź krajowej pl. Oprócz wymienionych można również korzystać z domeny światowej com, europejskiej eu lub innych jak biz, info, org. Co istotne domena, adres jest dzierżawiona, nigdy nie jest sprzedawana na własność, a jedynie jako usługa na określony czas. Opłata za domenę jest opłatą abonamentową, zwykle opłacaną w cyklu rocznym i odnawialną.

Domena a strona internetowa

Rejestracja domeny

Domenę możemy zarezerwować samodzielnie jako usługę niezależną jak i w pakiecie z hostingiem, usługa stworzenia strony itd. Proces rezerwacji jest bardzo prosty. Rezerwacji dokonuje się na stronach portali oferujących domeny jak idhosting.pl. Z adresu możemy zacząć korzystać po opłaceniu wyznaczonej opłaty. Wysokość opłat waha się od zera złotych po kilkaset złotych, a nawet tysięcy złotych, co zależne jest od popularności domeny. Jeśli okaże się, iż adres jaki nas interesuje jest już zajęty możemy spróbować adres ten odkupić od dotychczasowego właściciela z rynku wtórnego. Niestety w przypadku odkupienia domeny ceny bywają dużo wyższe i niektóre domeny wyceniane są na miliony złotych. Poza osobami prywatnymi coraz częściej domeny są wykupywane przez markety domen celem dalszej odsprzedaży na tzw. giełdzie domen z drugiej ręki.

Adres strony zależny jest od preferencji właściciela strony, nazewnictwem winien nawiązywać do zawartości strony lub nazwy firmy, która prezentuje. Czasem mamy te możliwości ograniczone z uwagi na już istniejące witryny www o tym właśnie adresie. Wówczas mamy możliwość do wykupienia domeny z innym rozszerzeniem i tym samym trzonem nazwy, adresu.

Strona www pod adresem

Kiedy już mamy adres witryny, działającą domenę wówczas możemy planować wygląd i zawartość strony www, która będzie działała na określonej domenie, pod wskazanym adresem. Strona www to swego rodzaju prezentacja multimedialna osoby, firmy, oferty, informacji z jakimi chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona adresatów. W zależności od celu jaki przyświeca stronie www może mieć ona charakter sprzedażowy jak sklep internetowy. Lub też edukacyjny jak witryny informacyjne, encyklopedyczne, naukowe publikacje, blogi itd. Strona internetowa to świetny sposób na marketing dla nowego produktu lub usługi, jak tez popularyzacji książki, zespołu muzycznego, działalności charytatywnej, artystycznej, w końcu również gospodarczej.

Strona internetowa winna zawierać tekst – informację, jak też odpowiednie media, najczęściej obrazy, ale również filmy, prezentacje, animacje itd. ponadto może zawierać interaktywne formularze ankiety, kontaktu, mapy, komentarzy, ocen itd. Strony www mogą być mniej lub bardziej rozbudowanymi serwisami. Wygląd strony www zależny od koncepcji graficznej, podobnie jak układ treści.