Mam domenę – co dalej?

Wybór domeny dla swojej strony internetowej jest bardzo ważny, jednak to nie jest  jedyny wybór  jaki nas czeka. Zakup, tudzież rejestracja domeny to dopiero początek przygody ze stroną internetową. Jedni zaczynają od domeny, inni zaś domenę wybierają w dalszej kolejności. Jeśli aktywowaliśmy już domenę, niezbędny jest nam hosting, czyli przestrzeń serwera, na której znajdą się nasze dane, pliki, zawartość witryny.

Pakiet hostingowy

Zwykle hostingodawcy oferują swoje usługi w pakietach obejmujących również domenę, stąd też zanim sami zarejestrujemy domenę warto przeanalizować różne oferty. Pakiet domeny wraz z hostingiem jest o tyle atrakcyjny, iż konfiguracją domeny i hostingu zajmuje się hostingodawca. Usługi w pakiecie zdarza się również, że są tańsze. Hostingodawcy chcąc przykuć uwagę klientów zapewniają rozbudowane pakiety usług. Obejmują one nie tylko domenę, ale również skrzynki pocztowe, certyfikat SSL, pomoc techniczną a nawet wykonanie strony www w cenie, bądź jej optymalizację, migrację z innego serwera itd. Wybór jest równie duży co wśród rejestratorów domen i samych dostępnych adresów. Podobnie jak domenę trudno jest z czasem zmienić, dlatego wybór hostingodawcy winien być gruntownie przeanalizowany. Liczyć się winna nie tylko cena ale jakość oferty, wielkość serwera, jego rodzaj, prędkość działania, niezawodność, bezpieczeństwo.

domenę

Domena, hosting, co dalej..

Kolejnym krokiem, gdy już dokonaliśmy zakupu hostingu i domeny winniśmy ustawić je, sparować, by można było dokonać dalszych prac. W toku dalszych prac wybieramy CMS strony, najpopularniejszym systemem zarządzania treścią jest WordPress. Jeśli się zdecydujemy na WP musimy pobrać paczkę instalacyjną WP i dokonać jego instalacji na posiadanym serwerze. A dalej ustawić w nim posiadaną domenę. Kiedy i ten krok wykonamy pozostaje nam wypełnić witrynę treścią, multimediami, tak by była skuteczna, wartościowa, przede wszystkim unikalna i konkurencyjna. Korzystając z WP stworzenie strony jest łatwe i przyjemne, w dodatku nie wymaga rozbudowanej wiedzy informatycznej. W przyjazny sposób wybieramy właściwy motyw, kolorystykę, szablon i wypełniamy poszczególne pola, obiekty treścią.

Optymalizacja witryny

W zależności od tego jak bardzo skrupulatnie zaprojektowaliśmy naszą witrynę wymaga ona optymalizacji już na samym początku. Bądź po pewnym czasie użytkowania, w wyniku zaobserwowania kłopotów, potencjału, czy nabycia doświadczenia w SEO. Optymalizacja witryny polega na odpowiednich ustawieniach WP, wyborze słów kluczowych dla treści witryny jak i działań pozycjonerskich. Może dotyczyć również zakupu konkurencyjnych domen kierujących do domeny zasadniczej, dokupieniu miejsca na serwerze, jeśli okaże się że jest go zbyt mało. Ponadto optymalizacja sprzyja porządkowaniu, ujednolicaniu tytułów, nagłówków, tagów, w tym opisów fotografii itp.