Jak sprawdzić gdzie strona jest hostowana

Wiedza dotycząca serwera na którym jest hostowana nie jest tajemnicą, można to łatwo sprawdzić w sieci. Informacja ta z różnych względów może być potrzebna i wartościowa. Każda witryna, by mogła działać online musi być hostowana. Czasem już po wejściu na stronę możemy z łatwością poznać gdzie jest hostowana. Tyczy się to darmowych hostingów naszpikowanych reklamami, w tym autoreklamą. Nie zawsze jednak jest to tak banalne. To na jakim serwerze jest hostowana strona może mieć znaczenie dla jej pozycjonowania i reputacji. Chcąc przykładowo podjąć współprace z firmą o określonej witrynie warto jest ocenić firmę przez pryzmat jakości hostingu firmowego serwisu www. Sprawdzając hosting danej strony www pozyskujemy również dane czy strona nie jest podejrzana, wartościowa, godna zaufania itd. W dalszej części artykułu dowiesz się jak sprawdzić gdzie strona jest hostowana.

Jak sprawdzić gdzie strona jest hostowana

By sprawdzić hosting wybranej strony poza jej adresem potrzebujemy co najmniej jednego z kilku dostępnych w sieci narzędzi. Jednym z nich jest  WholsHostingThis. Jest to darmowe narzędzie, dzięki któremu poznamy IP strony oraz serwerów hostingowych. Możemy skorzystać również z WHOISDomainTools. Dostarcza informacji o IP, lokalizacji, hostingu oraz szeregu zmian w obszarze domeny. Również to narzędzie dostępne jest za darmo. Wśród alternatywnych i równie popularnych narzędzi sprawdzających wymienić warto bazę NASK WHOIS oraz SSL24. Korzystając z tych narzędzi wystarczy w odpowiednim polu wpisać adres witryny po czym kliknąć stosowny przycisk by uzyskać wyniki. Nie zawsze wynik jest jednoznaczny. Czasem trzeba go wywnioskować z adresów serwerów do których strona kieruje. Mimo wszystko nie jest trudno pozyskać tę wiedzę. Nie trzeba ku temu umiejętności informatycznych, instrukcji i manuali. Obsługa jest intuicyjna a narzędzia do sprawdzenia są bezpłatne, zatem chcąc sprawdzić hosting nie ponosimy żadnych kosztów.

jak sprawdzić gdzie strona jest hostowana

Co nam mówi hosting o witrynie

Wybór hostingu jest niemiernie ważny dla użytkowania witryny jak i jej reputacji. Szanujące się firmy nie pozwolą sobie na darmowy hosting. Jest zwyczajnie mało wydajny i potencjalnie niebezpieczny. Chcąc dokonywać zakupów w sklepie online trudno zaufać e-sklepom które są ustawione na niezabezpieczonym serwerze. Powierzyć dane swoje oraz tym bardziej finansowe możemy stronom, które dbają o użytkownika, a oznaka tej dbałości jest wartościowy hosting. To także prestiż, aczkolwiek firm hostingowych jest coraz więcej i trudno jest wyłonić te lepsze i gorsze. Z reguły płatny hosting sam w sobie odznacza się wartością samą w sobie. To czy serwer jest większy, droższy, stabilny czy nie to bardziej kwestia uzyskiwania, administratora. Dobrej jakości hostingi dbają o należyte wyświetlanie się strony www non stop, dbają o bezpieczeństwo danych witryny oraz komfort użytkowników odwiedzających witrynę.